Ekonomi

Levrek tavan, mezgit altı

Samsun’daki tezgahlarda kilosu 150 liradan satılan levrek en pahalı balık olarak dikkat çekerken, en ucuz balık ağırlığı 25 lira olan mezgit oldu.

Karadeniz’in balık deposu Samsun’da palamut bolluğuyla açılan sezon, mevsim balıklarının satışıyla devam ediyor. Mezgit, istavrit, barbunya ve hamsinin bol olduğu bu günlerde vatandaşlar balık tezgahlarına da büyük ilgi gösteriyor. Kış sofralarının vazgeçilmezi olan hamsi en çok aranan balık unvanını korurken, tezgahtaki en ucuz balık olan mezeye de ilgi oldukça fazla.

“En pahalı balık levrek, en ucuzu mezgit”

Balık satıcısı Onurcan Köse, balığın ağırlığına göre 150 ile 25 TL arasında değiştiğini belirterek, “Samsun’da tezgahlarda en pahalı balık kilosu 150 liradan satılan levrek. çipura kilosu 110 TL, zargana 80 TL, somon 70 TL, istavrit kilosu. Yaban mersininin kilosu 70 TL, hamsinin kilosu 60 TL, hamsinin kilosu 50 TL, barbunyanın kilosu 40 TL ve mezgitin kilosu 25 TL’den satılıyor. En değerli balık levrek, en ucuzu ise mezgittir. Mezgit ve istavrit de çok satılıyor. Son yıllarda istavrit tezgahlardaki en ucuz balıktı. Bu yıl istavrit iri olduğu için fiyatı biraz değerli. Fiyatları diğer proteinli ürünlere göre uygun olduğu için vatandaşların balığa olan ilgisinden memnunuz” dedi.

“Balık fiyatları çok uygun”

Balık satıcısı İsmet Akpınar, sezondan memnun olduklarının altını çizerek, “Balık fiyatları beyaz ve kırmızı et fiyatlarına göre oldukça uygun. 2 kg balık 4-5 kişiyi doyurabiliyor. Satışlarımız çok iyi gidiyor. Vatandaşlar daha çok gösteriyor. Bulutlu havalarda balık tutkusu var.Son zamanlarda hamsi en popüleri.Mezgit, mezgit ve istavrit satıyoruz. Dönem palamutla iyi başladı. Hamsi, istavrit, mezgit ve yaban mersini satışlarımızla bu dönem güzel bir şekilde devam ediyor” dedi.

Balık alan vatandaşlar mezgit fiyatından memnun olduklarını ancak hamsi, istavrit ve barbunya gibi mevsim balıklarının fiyatının biraz daha ucuzlaması gerektiğini söylediler. – SAMSUN

halfetiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu