Haber

Almanya, Rusya-Ukrayna savaşını bitirmek için Hindistan’dan destek istedi

YENİ Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Hindistan’ın Rusya-Ukrayna savaşının çözüm sürecini desteklemesi veya en azından engellememesi gerektiğini söyledi.

Hindistan’a iki günlük resmi ziyarette bulunan Scholz, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Scholz, Hindistan’ın Rusya-Ukrayna savaşının çözüm sürecine destek vermesini istediğini ve en azından Batı’nın bu süreçteki çabalarına engel olmaması gerektiğini belirtti.

Gelişmekte olan ülkelerin savaş nedeniyle elektrik ve yiyecek sıkıntısından olumsuz etkilendiklerini vurgulayan Scholz, Hindistan’ın Asya, Afrika ve Amerika’ya ikmal konusunda yardımcı olmasını umduğunu dile getirdi.

Modi ise savaşın diyalog ve diplomasi yoluyla sona erdirilmesini desteklediklerini belirterek, “Hindistan her türlü barış sürecine katkıda bulunmaya hazırdır” dedi.

Almanya ve Hindistan ekonomik işbirliğini artırmanın yollarını arıyor

Scholz, Avrupa Birliği (AB) ile Hindistan arasındaki serbest ticaret anlaşmasını desteklediğini ve “bu sürecin uzamamasını bizzat sağlayacağını” kaydetti.

Scholz yerel basına, yenilenebilir enerji, hidrojen, ilaç ve dijital ekonomi gibi sektörlerde Hindistan ile büyük bir işbirliği potansiyeli olduğunu söyledi.

Almanya’nın özellikle bilgi teknolojileri ve yazılım sektörlerinde Hindistan’dan kalifiye eleman kabul ettiğini belirten Scholz, “Sanayi sektöründe istihdam edilen Hintli yeteneklerden faydalanmak istiyoruz.” söz konusu.

Modi, Scholz’a eşlik eden heyetin Hindistan ile dijital teknoloji, telekomünikasyon sektörü ve tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi alanlarındaki anlaşmaları güçlendirdiğini kaydetti.

Hindistan, 23 Şubat’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) Rusya’nın Ukrayna’dan “koşulsuz ve derhal” çekilmesi çağrısı yapan karara oylamada çekimser kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu