Haber

Kayseri’de 2022’de Yabani Hayvan Serbest Bırakılmadı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, yazılı soru önergesi ile Kayseri’de 2022 yılında doğal ortamına bırakılan hayvan türleri ve sayısını sordu. Bakanlık, Özdemir’e, 2022’de Kayseri’de hiçbir yabani hayvanın doğaya salınmayacağı yanıtını verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Yaban hayatının desteklenmesi ve belirlenen yerlerde ekosistemin korunması, çiftliklerde yetiştirilen hayvanların doğaya bırakılması konusunda ülkemizde yürütülen çalışmaları Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu. Yaban hayatının canlandırılması ve devamlılığının korunması amacıyla 2022 yılında Kayseri’de doğaya salınan canlı hayvanları, türlerini ve sayılarını sordu. Bakanlık, Özdemir’e şunları söyledi: “Ülkemizdeki olağanüstü ekosistem ve habitat çeşitliliği, önemli bir tür çeşitliliğini de beraberinde getirmiştir. Biyolojik çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 2002 yılından bu yana; 786 kızıl geyik, 457 yaban koyunu, “574 ceylan, 84 alageyik, 11 karaca, 92 yaban keçisi, 1 milyon 20 bin keklik-sülün, 34 milyon 854 bin alabalık doğaya salındı” dedi.

“Kayseri’de hiçbir yabani hayvan serbest bırakılmadı”

MHP’li Özdemir, Bakan Yumaklı’ya, Kayseri’deki yabani hayvanlar arasında nesli tehlike altında olan ve koruma altına alınan canlıları da sordu. Bakanlık, Kayseri’de 2022 yılında yabani hayvan salınımının gerçekleşmediğini belirterek, “Kayseri’de 2022 yılında yabani hayvan doğaya salınmamıştır. Bakanlığımızca nesli tehlike altında olan ve koruma altına alınan hayvanların listesi ‘de yayınlanmıştır. Tarım’ 10.08.2022 tarih ve 31919 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak Orman Bakanlığınca Belirlenen Yabani Hayvan Listesi Kararında yer almaktadır.” – KAYSERİ

haber-kuluncak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu